Bodrum’a yerleşme hayallerinizin artık gerçekleşme vaktinin geldiğinden emin olduğunuz o an! İçinizi şimdiden kaplayan bir huzurla ev arama serüvenine başladınız, amaaaaa kocaman bir kafa karışıklığıyla karşı karşıyasınız. Bodrum’da ev ararken kafa karışıklığınızı önlemek, hayalinizi şekillendirmek  ve en önemlisi süreci doğru yönetebilmek adına atacağınız adımlarda size yardımcı olmak istedik.

“Bodrum’da ev alacağım, ama herkes farklı bir şey söylüyor, kafam çok karıştı ve ne yapacağımı bilemiyorum, neresi benim için en uygun yer?” diyorsanız, yalnız değilsiniz. Hemen bir kahve alıp, işe bu ilk yazımızı dikkatle okuyarak başlamanızda fayda var, zira aklınızda oluştuğunu düşündüğümüz sorulara vereceğimiz cevaplar size önemli ölçüde yol gösterecektir.

Öncelikle ilk tavsiyemiz; daha önceki hararetli tartışmalarda duymuş olduğunuz, “yok orası olmaz denizi kötü”, “kışın orada kimse yok”, “ama orası da çok esiyor efenim” gibi konuları bir süreliğine askıya almak.  Herkesin yaşanmışlığı ve tecrübeleri farklı olduğundan, öncelikle “benim neye ihtiyacım var?” diye kendinize sormak harika bir başlangıç olurdu. İhtiyaçlar ve istekler, hayaller ve gerçekler gibi keskin bir bıçakla ayrılarak iki ayrı tarafı temsil ediyor. İhtiyaçlara odaklanmak bu yolda sizin en büyük yardımcınız olacak; istekleri sıraladığınızda ise liste iyice uzayacak ve iş içinden çıkılamaz bir hale gelecektir.

Hazırsanız yelkenleri fora ediyoruz, ve aşağıda sıralayacağımız soruları kendinize sorup, not almanızı tavsiye ediyoruz…

“Neden Bodrum’da bir ev almak istiyorum?”

Masmavi denizi ve beyaz evleriyle ünlü, her koyda farklı bir tat bulduğunuz, organik ürünlere kolay ulaştığınız, hem köy hem de şehir hayatını aynı anda tattığınız Bodrum’u bir çok kez ziyaret ettiniz, ve geldiğiniz gibi gidemediniz elbette! Büyük şehirlerin kalabalığı, gürültüsü, stresi size yormaya başladıysa, veya “emeklilik geldi çattı, tebdili mekanda ferahlık vardır artık huzura ermenin vakti geldi” diyorsanız; yani en önemlisi “Neden Bodrum’dan ev almak istiyorum?” sorusunun cevabını vererek yola çıkabiliyorsanız şimdiden aramıza hoş geldiniz diyoruz, yolu çoktan yarılamışsınız bile!

Bodrum’da yazlık ev mi, 12 ay yaşam mı?

Bodrum günden güne gelişen, her bölgesine yatırım yapılan bir yer. Temiz havası, güneşli günlerinin çok oluşu, hem bir sahil kasabasının hem de bir şehrin neredeyse tüm imkanlarını içinde barındıran yapısı ile yatırım yapmaya değer özellikte. Bu yüzden, işe “sadece yazlık ev alıyorum” gözüyle bakmamalısınız. Rakamlar diyor ki, Bodrum’da emlak fiyatları düşmek yerine günden güne artıyor, hem de katlayarak artıyor. Dolayısı ile yatırımın geri dönüşünü de düşünmek lazım…

Bodrum‘daki evinizi şimdilik yazlık ev olarak değerlendirmeyi planlıyor; ileride yaz-kış yaşamayı düşünüyorsanız tüm yarım adayı mercek altına alabilirsiniz. Bodrum’un “burada kışın yaşanmaz” denen bölgeleri bile birkaç yıl içinde belli bir popülasyona ulaşacak gibi duruyor. Dolayısı ile okumaya devam…

Bodrum’da 12 ay yaşamayı düşünüyorsanız…

Birçoğumuzun da bildiği üzere, bu soruyu sorduğumuzda aklımıza ilk gelen bölgeler; Bodrum MerkezBitez ve Ortakent olacaktır. Bu üç bölgenin hemen ön plana çıkmasının en büyük nedeni ise; birçok devlet kurumunun, özel okul ve hastane imkanlarının, ihtiyaç duyacağınız birçok yerin bu bölgelerde yer alması diyebiliriz.

Tabii durum böyle olunca, buraya olan talep artmakta ve fiyatlar da günden güne yükselmekte. “Haklısınız, bu bölgelerde fiyatlar çok yükseldi bizim bütçemiz bunları karşılayamıyor” diyorsanız, teknenin dümenini TorbaGümbetKonacıkGürece veya Yakaköy gibi bölgelere çevirmekte fayda var. Belki 5-10 dakika daha fazla yol kat etmeniz gerekebilir; ancak düşündüğünüz bütçe aralığında veya özelliklerde ev bulma ihtimalinizi arttıracağı kesin.

Diğer taraftan yarımadanın yaz-kış yaşam için popüler bölgeleri YalıkavakGümüşlük ve Turgutreis‘i de de göz ardı etmemek lazım. Biraz önce bahsetmiş olduğumuz ana arterlere uzaklıkları ortalama 15-20 dakika. Bodrum’da havanın 9 ay güzel olduğunu göz önünde bulundurursak ve kış ayı dediğimiz zaman diliminin Bodrum için çok da zorlu geçmediğinden yola çıkarsak, şu an bize çatık kaşlarla bakan Göltürkbükü ve Gündoğan’ın gönlünü de alma vakti gelmiş demektir. “Benim okulla-devlet dairesiyle işim yok, zaten oralar çok kalabalık, bana deniz lazım” diyorsanız Göltürkbükü ve Gündoğan sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Bu bölgelerde de azımsanmayacak çoğunlukta 12 ay yaşayan bir kesim olduğunu hatırlatmak isteriz.

“Yaşamak istediğim bölgeden beklentilerim neler?”

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra mutlaka isteklerinize de bir göz atmalısınız. Örneğin; deniz manzarası mı, bahçe mi, denize yürüme mesafesi mi, yoksa sessiz sakin bir yer mi? Veya “sık sık alışveriş yaparım bana avm lazım”, “market dibimde olsun”, “kesinlikle hastaneye yakın olmalıyım” gibi istekleriniz de olabilir. Bu talepleri çoğaltmak mümkün…

Bunların hepsini bir arada bulmanız elbette ki zor olacaktır. Ancak en azından önem sırasında göre beklentilerimizi sıralayıp, en üstte yazdıklarımıza odaklanırsak işimiz oldukça kolaylaşacaktır…

“Ev almayı düşündüğüm bölgeyi tanıyor muyum?”

İstek ve ihtiyaçlarımızı sıralayıp, kimi istekten vazgeçip kimi ihtiyacı tercih ederek Bodrum’da ev almak istediğimiz bölgeye karar verdiğimize göre; artık o bölgeyi iyice tanımakta fayda var. Tavsiyemiz, ilk önce orada yaşayan veya bir dönem bulunmuş olan tanıdıklarımızdan hemen bir kahve sözü almak ve bir de o bölgeyi onların deneyimlerinden genel hatlarıyla dinlemek olacaktır. Onların tavsiyeleri ile sizin ihtiyaçlarınız örtüşüyorsa doğru yoldasınız demektir. Başlarda belirttiğimiz üzere, herkesin tecrübeleri ve yaşanmışlıkları farklı olsa da, en azından bir bölge üzerine yoğunlaşıldığında hemen hemen herkesin deneyimleri birbiri ile bağlantılı olacaktır.

Haydi uçak bileti alıyoruz!

İkinci etapta ise bir hafta sonu gelip bölgeyi gezmek aklınıza takılan soruların çözülmesine çok yardımcı olacaktır. Zaten bahsettiğimiz bölgeler çok büyük yerler olmadığı için, spor ayakkabılarınızı giyerek enfes Bodrum havasında biraz yürüyüş, esnafla biraz sohbet derken bir bakmışsınız ki, yumurta ve süt alacağınız teyzemiz bile belirlenmiş, hatta gelipduruuumm lafları bile dilinize dolanmaya başlamıştır.

“Yeni evimde olmasını istediğim en önemli kriter ne?”

Özellikle büyük şehirlerden geliyorsanız, geniş bir ev istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef, Bodrum’da yer alan evler beklediğiniz gibi bir genişliğe sahip olmayabilir. Dolayısı ile, evinizin salonunda yer alan 12 kişilik yemek masasına, evin bir duvarını komple kaplayan vitrinize veda etme vakti gelmiş demektir.

Bodrum’da biraz daha az eşyaya ve minimalist bir yaşama başta ayak uydurmakta zorluk çekebilirsiniz, ancak bunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu zamanla anlayacaksınız. İhtiyaçlara odaklandığınız eviniz güzel bir dekorasyonla muhteşem bir Ege evine dönüşebilir.

“Hayalimdeki evi bulduğumda hemen karar vermeli miyim?”

En kritik noktalardan biri! İstediğiniz evi buldunuz; ancak başka bir mülkünüzü satıp buradan ev alabileceksiniz. Bu esnada hayalinizdeki ev satıldı ve sonuç hüsran… Dolayısı ile bu kararı aldığınızda manevi olarak hazır olduğunuz kadar maddi olarak da hazır olmak lazım. Kolları sıvayıp ev aramaya başlamadan evvel finansal tabloları da gözden geçirerek yol haritası çizmeniz sizin elinizi daha güçlü tutacak ve hayalinizdeki evi kaçırmamanıza yardımcı olacaktır.

XaricdenEmlak‘tan sevgiler!