Sezonun açılmasıyla birlikte, Bodrum’un en güzel denizi sizce neresi? soruları gelmeye başladı. Biz de sizler için bu yazıyı hazırlama gereği duyduk. Konu deniz-güneş-plaj keyfi olunca zevkler çok değişiyor; kimisi beach’lerde eğlence arıyor, kimi az bilinen sakin koylarda kafa dinlemek istiyor; bazısı tesis olmasın-havlumu atayım yeter diyor, bazıları tekneden şaşmıyor. Bize de mümkününce ortaya karışığından, en çok gittiğimiz veya ilk görüşte aşık olarak Bodrum koyları içinde favorimiz ilan ettiğimiz cennetleri listelemek düşüyor.

Adaboğazı ve Akvaryum Koyu

Bitez‘de yaşamanın avantajıyla; Bodrum tekne turlarının vazgeçilmez durağı olan Akvaryum Koyu, ve oraya karadan varmaya karar verirseniz sizi birer birer karşılayacak olan, turkuazlar turkuazı mini koyları ile başlayalım. Bundan iki yıl önce, henüz bu rota Leleg Yolu‘na dahil edilmeden yaptığımız trekking’le keşfettiğimiz, ve sırt çantamızı doldurup-kamp sandalyelerimizi alıp sakinliğine kaçmayı çok sevdiğimiz Bitez-Gümbet arası cennetler hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Tesis yok; yürüyerek ve tekneyle ulaşım mümkün.

Karaincir

Bodrum’un en popüler denizlerinden Akyarlar‘ın dibinde, her nasılsa daha az bilinir olan Karaincir; göl kıvamında deniz, bol manzara ve soğuk su sevenlerin favorisi. Bize kalırsa koyun en tatlı noktası, “İnekler Plajı” olarak bilinen en uç kısmı.

Aspat

Hazır trekking’den açılmışken, Karaincir’den Aspat‘a zıplayalım. Yazın püfür püfür esen koyları tercih edenler, kalabalık olmasın ama tesis bulunsun isteyenler, maviye aşık olup aklı yeşilde kalanlar, kendini çok uzaklarda tropik adada hissetmeye bayılanlar ve bütün gün plajda yatmak olmaz, bana aktivite lazım diyenler için festival kıvamında bir koy Aspat. Kocaman iskelesinden koşup atlamadan Bodrum’dan dönmek olmaz. 

Küçük Akvaryum Koyu

Buraya kadar gelmişken, şansınız-tanıdıklarınız varsa görmeniz gereken bir diğer gizli cennet ise Kalekent‘in Küçük Akvaryum Koyu. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Aspat Tepesi‘nin tam arkası; berrak denizi, sakinliği ve her birinde küçük iskeleler olan mini koylarıyla gerçek bir huzur noktası. Tekne turlarıyla da ulaşmak mümkün.

Akyarlar

Bodrum’un en ünlü, en klasik, yüzmeden dönülmemesi gereken koyları kategorisinden; Tarık Akan‘ın evinin de bulunduğu Akyarlar sahilini yazmazsak olmazdı. Sezonda çok kalabalık olmasını saymazsak; pırıl pırıl denizi, serin ve şifalı havasıyla çoğu tatilci için “Bodrum’un en güzel koyu” sorusunun cevabı. Bonus tavsiyem ise, her biri yakın mesafede olan Akyarlar cennetlerini turladığınız mini bir Akyarlar koyları yapmanız. AkçabükMeteor Beach ve Fener Plajı‘nı da mutlaka listenize almanız gerekenler arasına not alınız.

Ortakent Yahşi

Akyarlar’dan Ortakent tarafına dönüyoruz. Tatilcilerin Ortakent denince aklına gelen plaj genelde Camel Beach olsa da, biz Ortakent Yahşi sahilinin “yazlıkçı” tadına bayılıyoruz. Sezonda epey kalabalık olduğundan, özellikle eylül-ekim aylarında yakın mesafe kaçış noktamız olan Yahşi‘nin denizi, bana kalırsa Bodrum’un en iyi denizlerinden biri. Ulaşımı her yerden rahat, tesislerin fiyatları Bodrum geneline göre daha uygun.

Yalıçiftlik

Bodrum’da yaşayanların favorileri ile devam. Yeşilin ve huzurun adresi Yalıçiftlik, aslında ters köşe avantajıyla az bilinen-tercih edilen koylardan biriyken, geçen yaz itibarıyla ünlülerin de müdavimi olduğu lokasyonlardan birine dönüştü. Bodrum Merkez’e yakınlığı ve hafif rüzgarlı tatlı havasıyla tercih sebebi; dezavantajı ise denizinin epey taşlık olması. Yalıçiftlik bölgesinde gizli farklı koyları anlattığımız mini tur yazımızı aşağıya bırakıyoruz; yazıda Kızılağaç‘ı da çok sevdiğimizi göreceksiniz, denizden önce kahvaltı için veya denizden sonra mangal için mutlaka uğrayın deriz. 

Kargıcak Koyu

Yalıçiftlik‘te gizli birbirinden cennet koylar içinde en sevdiğimiz. (Bir diğeri olarak yine yukarıdaki yazıdaki Gerenkuyu‘yu da çok geç olmadan not edebilirsiniz) Arabanıza güveniyorsanız bizim yaptığımız gibi karadan ulaşımı da zorlayabilirsiniz, tekne ile de gidebilirsiniz. Tesis yok, bütüüün günü orada geçirmek isteyeceğiniz için hazırlıklı gitmekte fayda var.

Gündoğan Küçükbük

Mütevazı yazlık havası, nostaljik sakinliği ile kalbimizi çalan Küçükbük, geçtiğimiz yıl itibarıyla “küçük” isminin kaldıramayacağı kocaman projelerden nasibini almaya başlasa da, büyüsünü henüz kaybetmemişken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Sakinliği ve yerel dokusu ile “beach” kültürünün tam tersini sevenlere minik önerimiz; Gündoğan‘a geçmişken mutlaka uğrayın deriz.

Göltürkbükü Cennet Koyu

Tekne turu rotalarında ismini mutlaka göreceğiniz Cennet Koyu, Bodrum’un en ünlü koylarından; hatta sanırım en ünlüsü. Karadan ulaşımın da gayet rahat olduğu Cennet Koyu’nda tesis yok; plaj sandalyelerinizi-havlunuzu atarak göl kıvamındaki muazzam denizinin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle hafta sonları ve yüksek sezonda çok kalabalık olduğundan, cennet kıvamını gerçek anlamda yakalayabilmek için hafta içi, sabahın erken saatlerinde gitmenizi öneririz.

Hattat Palmiye Koyu

Hattat Palmiye Koyu, “dünyaca ünlü cennet“ kategorisinden dünyaca ünlü isimler tarafından sık sık demir atılan bir diğer turkuaz harikası. Tekne turu sevenlere özel tavsiyemiz; Kızılkoy, Hattat Koyu, Cennet Koyu ve Demirci Koyu rotasını mutlaka listenize eklemeniz. Daha önce bu kadar turkuazı bir arada görmemiş olabiliriz!

Mazı

Mini listemizin sonlarına yaklaşırken, Gökova‘ya doğru uzanıyoruz. “Bodrum’un az bilinen koyları” listelerinde mutlaka karşınıza çıkacak olan Mazı, aslında artık son derece popüler; Bodrum’a kadar gelip de 1 saatlik yolu göze almazsanız çok şey kaçıracağınız bir yer. Bodrum’da yaşayanların da favori kaçış noktası olan Mazı‘nın en bilinen koyu Hurma Sahili olsa da, aslında hemen dibinde çok daha sakin birçok koy bulunduruyor. İlk Mazı maceramızı aşağıya bırakıyoruz ve Mazıköy‘e en az 1 tam gün (yine tercihen hafta içi) ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kisebükü Koyu

Mazı tarafının başlı başına bir başlığı hak eden, tekne turlarının da vazgeçilmez rotalarından olan Kisebükü Koyu, çetin bir yolculukla da olsa karadan da ulaşılabilen cennetlerden. Mükemmel berraklıkta bir denizle tarihi bir arada bulabileceğiniz koy, sırf manzarasına tepeden şöyle bir bakmak için bile yollara düşmeye değer!

Orak Adası

Turkuazların en turkuazını sona sakladık. “Bodrum’un Maldivleri” olarak bilinen, dalışçıların da favorisi olan Orak Adası’nda teknelerin yanaşabileceği iki ana koy bulunuyor. Eğer Orak Adası’na özel tekne turu ile giderseniz, gezi teknelerinin durduğu ana koyu değil, öbürünü tercih ederek o kusursuz denizin birkaç saatliğine sizin olmasının tadını çıkarabilirsiniz. Caretta Caretta’ların beslemek, sevmek, yakalamaya çalışmak vb. şekillerde doğal yaşamlarına müdahale edilmemesi gerektiğini özellikle hatırlatalım.

 

Bodrum’da tatile geleceklere son söz olarak; otellerin plajlarına kapanmak yerine, mümkününce koy koy gezip, Bodrum’un içinde saklı sayısız farklı Bodrum’u keşfetmeye bakın deriz.

XaricdenEmlak’tan sevgilerle…